Przekształcenia globalnych sił ekonomicznych i politycznych na świecie, rosnąca konkurencja podmiotów o czynniki produkcji i rynki zbytu stwarzają wyzwania w kształtowaniu się nowych międzynarodowych stosunków gospodarczych (MSG). Modyfikacje strukturalne w gospodarce światowej w kierunku zrównoważonego i trwałego rozwoju ( ZiTR) są wciąż za małe w stosunku do oczekiwań społeczeństw. Celem pracy było objaśnienie długofalowych konsekwencji nowego pokryzysowego cyklu rozwoju gospodarki i reperkusji dla kształtowania się zrównoważonych stosunków międzynarodowych w przebiegu koniunktury. Zawiera się w tym oczekiwanie na niekonwencjonalne korygowanie dotychczasowych sposobów gospodarowania oraz kreowanie innowacyjnych instrumentów i metod, umożliwiających zapobieganie powstawaniu nierównowag w gospodarce globalnej. Nowatorska koncepcja monografii wynika nie tylko z idei rozwoju tych stosunków w kierunku bardziej zrównoważonych jako warunku ZiTR, ale również z innowacyjnej struktury jej treści . Każdy z 7 rozdziałów zawiera najpierw prezentację istniejącego stanu wiedzy na dany temat a druga część ma charakter analityczny danych wtórnych i są wkładem własnym w weryfikację ustaleń teoretycznych. W refleksji nad głównymi tezami książki przesłanie do odbiorcy pracy brzmi: sformułuj nowe zagadnienia dotyczące Twoich możliwości uczestnictwa w ograniczaniu istniejących i możliwych do wystąpienia nowych zagrożeń dotyczących zrównoważonych MSG. Autorzy w każdym rozdziale pracy stawiają ważne pytania i określają swoje stanowisko w zakresie proponowanych mechanizmów rozwiązań.
ISBN: 978-83-87193-09-6
Przedłożona pozycja książkowa jest kwintesencją i zwieńczeniem dwunastu lat pracy naukowo-badawczej autora wraz z pracownikami Katedry Innowacji i Przedsiębiorczości oraz studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tym czasie przebadano ankietowo ponad piętnaście tysięcy przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego w Polsce w poszukiwaniu systemowych prawidłowości w zakresie realizowanej tam działalności innowacyjnej.
Holizm, ewolucjonizm i instytucjonalizm stały u podstaw przyjętego tu konstruktu badawczego. Reguł rządzących systemem nie można zrozumieć z perspektywy jednostki (przedsiębiorstwa) i uogólnień metodą dedukcji, przeniesienia ich na pełną zbiorowość podmiotów gospodarczych. Stąd koncept, aby zbadać możliwie dużą ich grupę i ocenić jakie zasady rządzą krajowym systemem innowacji w Polsce. To autorskie studium badawcze bazuje na jedno- i wieloczynnikowych modelach probitowych i logitowych wyestymowanych na grupach 5 209 i 6 284 przedsiębiorstw przemysłowych w dwóch periodach – lata 2009-2013 i 2013-2018, wzbogaconych o walidację statystyczną. Próba dwukrotnego przebadania blisko osiemdziesięciu tysięcy przedsiębiorstw trwała dziesięć lat.
ISBN: 978-83-8102-429-7
Głównym celem pracy jest próba znalezienia konwergencji i dywergencji w działalności innowacyjnej sektorowych systemów innowacji reprezentujących niski i średnio-niski (LMT) oraz średnio-wysoki i wysoki poziom techniki (MHT & HT), a w konsekwencji stworzenie zaleceń w obrębie rodzimej polityki innowacyjnej dla tych grup technologicznych.
ISBN: 978-83-784-2438-3
Innowacje są istotnym elementem strategii rozwoju regionalnego. Ich wpływ na rozkwit ekonomiczny i społeczny województw tylko wzrasta zwłaszcza od wysępienia przez Polskę w struktury Unii Europejskiej. Książka opisuje ten fascynujący i wielowątkowy proces odnoszą się do przykładu województwa lubuskiego.
ISBN: 978-83-784-2460-4
Współpraca między regionami przygranicznymi różnych krajów Europy ma bogatą tradycję, liczącą kilkadziesiąt lat. Zamieszczone w publikacji rozważania z zakresu rozwoju regionów przygranicznych w Europie skierowane są do licznego grona czytelników, zainteresowanych badaniami naukowymi w zakresie szeroko rozumianej problematyki współpracy transgranicznej, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Z publikacji korzystać mogą zarówno studenci, wykładowcy wyższych uczelni, jak również pracownicy urzędów i instytucji publicznych w Niemczech.
ISBN: 978-83-7842-418-5
Rynek ekologicznych produktów żywnościowych odnotował w ostatnich dwóch dekadach bardzo szybki wzrost sprzedaży zarówno w krajach Unii Europejskiej (UE), jak i w Polsce. Rynek ten rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, lecz biorąc pod uwagę poziom sprzedaży, nie osiągnął jeszcze poziomu charakterystycznego dla zdecydowanej większości wysoko rozwiniętych państw UE. Tempo tego rozwoju jest oceniane na 10-20% w skali roku, jednak w porównaniu do innych krajów UE nadal jest rynkiem we wczesnej fazie rozwoju1. Patrząc na jego długofalową perspektywę, można zauważyć, że coraz więcej konsumentów w UE kupuje produkty wytwarzane przy użyciu naturalnych substancji oraz procesów i taka prawidłowość będzie obserwowana w kolejnych latach także w Polsce. Żywność ekologiczna nie jest już niszowym rynkiem, chociaż nadal stanowi jedynie mniejszą część całkowitej produkcji rolnej w UE. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Po pierwsze zrównoważony charakter rolnictwa ekologicznego jest powszechnie akceptowany, choć jego zdrowotne i odżywcze korzyści są nadal szeroko dyskutowane.
ISBN: 978-83-7842-435-2
W monografii „System ochrony zdrowia w Polsce" autorzy skoncentrowali się na wybranych, najczęściej ocenianych, aspektach działalności systemu ochrony zdrowia. Kluczem do zrozumienia podjętych rozważań, jest problematyka jakości, efektywności, dostępności i bezpieczeństwa zdrowotnego. Są to kategorie, które stanowią o pozycji rankingowej polskiego systemu ochrony zdrowia, ponadto znajdują odzwierciedlenie w diagnozie systemu scharakteryzowanej w świadomości społecznej. Książka zwraca uwagę na istotny problem różnicy celów uczestników systemu. Autorzy przedstawili to jako swoistego rodzaju grę interesów politycznych, społecznych i ekonomicznych. Warto podkreślić, iż prezentowana monografia stanowi faktyczną, a nie tylko deklarowaną próbę połączenia wiedzy teoretycznej i praktycznej.
ISBN: 978-83-8102-329-0