Kierunkiami studiów prowadzonymi w Instytucie jest ekonomia oraz finanse i rachunkowość.
Kierunek ekonomia
Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata i prowadzą do tytułu licencjata, natomiast studia drugiego stopnia trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Na studiach drugiego stopnia studenci mają możliwość wyboru jednej z czterej specjalizacji: rachunkowość i doradztwo finansowe, ekonomia przedsiębiorstwa, ekonomia menedżerska, czy też ekonomia i organizacja ochrony zdrowia.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu podstaw ekonomii, narzędzi analizy ekonomicznej i różnych aspektów działalności gospodarczej w sferze mikro- i makroekonomicznej. Studenci pogłębiają również znajomość języków obcych, umiejętności komunikowania się, negocjowania i przekonywania oraz pracy w zespole. Osoby, które kończą studia drugiego stopnia są dodatkowo wyposażone w umiejętność wykorzystania wiedzy ekonomicznej w praktyce. Zdobywają umiejętności menedżerskie, w tym zarządzania zasobami ludzkimi, komunikowania się, tworzenia i zarządzania zespołami w połączeniu z umiejętnością podejmowania decyzji na podstawie właściwej interpretacji danych. Takie kompetencje są niezbędne osobom, które będą pracować na różnych stanowiskach w gospodarce, w szczególności menedżerom i właścicielom przedsiębiorstw. Ponadto, są one przydatne tym, którzy po ukończeniu pracują w zawodach, takich jak: główny ekonomista, analityk finansowy, przedstawiciel handlowy, doradca ekonomiczno-finansowy, menedżer ds. rozwoju przedsiębiorstwa, pracownik firmy consultingowej, pracownik administracyjny w firmach sektora państwowego i prywatnego.
Absolwenci kierunku ekonomia mogą rozpocząć pracę w bankach, krajowych i zagranicznych przedsiębiorstwach, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych, lokalnych samorządach, w biurach rachunkowych czy w biurach doradztwa podatkowego.
Kierunek finanse i rachunkowość
Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata i prowadzą do tytułu licencjata, natomiast studia drugiego stopnia trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Na studiach drugiego stopnia studenci mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalizacji: analityka i rewizja finansowa lub finanse przedsiębiorstw.
Absolwent studiów I stopnia kierunku „Finanse i rachunkowość” – profil ogólnoakademicki będzie posiadał wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu nauk ekonomicznych, w tym w szczególności finansów i rachunkowości, funkcjonowania instytucji finansowych oraz będzie posiadał umiejętności identyfikowania i analizowania zjawisk gospodarczych oraz procesów w szeroko rozumianym sektorze finansowym (na rynku pieniężnym i kapitałowym). Będzie rozumiał przyczyny i skutki występowania zjawisk gospodarczych na szczeblu mikro i makroekonomicznym w warunkach otwartej gospodarki rynkowej. Będzie potrafił pozyskiwać i przetwarzać materiały źródłowe z zakresu finansów i rachunkowości oraz innych nauk ekonomicznych, a następnie je prawidłowo analizować w oparciu o współcześnie stosowane metody analizy finansowo - ekonomicznej i wykorzystywać je w pracy zawodowej. Program nauczania obejmować będzie elementy kształcenia praktycznego, co pozwoli podjąć absolwentom pracę w różnych zawodach z zakresu finansów i rachunkowości, zarówno w instytucjach finansowych jak i niefinansowych, a także w podmiotach sektora finansów publicznych w głównej mierze w działach obsługi finansowo - księgowej, analiz i zarządzania finansami, planowania i budżetowania, a także na stanowiskach pomocniczych w komórkach rachunkowości zarządczej, w działach analiz przepisów prawa bilansowego, podatkowego, finansowego. Absolwent będzie także przygotowany do założenia mikroprzedsiębiorstwa, a następnie samodzielnie prowadzić działalności gospodarczą na własny rachunek wraz z pełną dokumentacją rozliczeń podatkowych i innych rozliczeń publiczno- prawnych.
Absolwent studiów II stopnia kierunku „Finanse i rachunkowość” – profil ogólnoakademicki będzie posiadał pogłębioną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu nauk ekonomicznych, w tym w szczególności finansów i rachunkowości, funkcjonowania instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem zakładów ubezpieczeń i banków oraz będzie posiadał specjalistyczne umiejętności identyfikowania i analizowania zjawisk gospodarczych oraz procesów w szeroko rozumianym sektorze finansowym (na rynku pieniężnym i kapitałowym). Będzie rozumiał przyczyny i skutki występowania zjawisk gospodarczych na szczeblu mikro i makroekonomicznym w warunkach otwartej gospodarki rynkowej. Będzie potrafił pozyskiwać i przetwarzać materiały źródłowe z zakresu finansów i rachunkowości oraz innych nauk ekonomicznych, a następnie prawidłowo je analizować w oparciu o współcześnie stosowane metody analizy finansowo - ekonomicznej i wykorzystywać je do zarządzania jednostką. Będzie potrafił przeprowadzać analizy i dokonać oceny sytuacji majątkowo - finansowych jednostek gospodarczych bez względu na ich profil, jak i formę prawną oraz strukturę organizacyjną, czy też rozmiary działalności. Program nauczania obejmować będzie elementy kształcenia praktycznego, co pozwoli podjąć absolwentom pracę na wysokich stanowiskach w różnych zawodach z zakresu finansów i rachunkowości, zarówno w instytucjach finansowych jak i niefinansowych, a także w podmiotach sektora finansów publicznych w głównej mierze w charakterze dyrektorów działów obsługi finansowo - księgowej, analiz i zarządzania finansami, planowania i budżetowania, a także na stanowiskach kierowniczych w komórkach rachunkowości zarządczej, w działach analiz przepisów prawa bilansowego, podatkowego, finansowego. Absolwent będzie również potrafił założyć przedsiębiorstwo, a następnie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek wraz z pełną dokumentacją rozliczeń podatkowych i innych rozliczeń publiczno-prawnych. Absolwent będzie znał i będzie posługiwał się specjalistycznym językiem obcym z zakresu finansów i rachunkowości w tym w szczególności językiem angielskim jako powszechnie uznanym za język biznesu w skali globalnej.