Książki 2016-2017

(red.) Zbigniew Binek, Paweł Szudra

Ekonomiczne skutki przystapienia do Unii Gospodarczej i Walutowej

zbinek-ekonomiczne-skutki-przystapienia-do-unii-gospodarczej-i-walutowej.jpgKsiążka składa się z trzynastu rozdziałów poświęconych ekonomicznym skutkom przystąpienia do UGiW. Opisana jest reforma SDR-ów w architekturze międzynarodowego systemu walutowego, inflacja w krajach Grupy Wyszehradzkiej w porównaniu do inflacji w krajach strefy euro oraz charakterystyka polskich rezerw dewizowych na drodze do UGiW na tle innych krajów UE. Interpretowane są korzyści wejścia Polski do strefy euro dla osób zaciągających kredyty hipoteczne oraz z perspektywy sektora elektronicznej rozrywki. Zaprezentowana jest idea Grexitu oraz synchronizacja cykli koniunkturalnych w obliczu kryzysu finansowego.
 

ISBN: 978-83-945-3520-9


Eulalia Skawińska , Romuald I Zalewski, Beata Lubos

Towaroznawstwo w zrównoważonym rozwoju. Innowacje zrównoważone w teorii i działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w Polsce

Eulalia-Skawińska - Towaroznawstwo w zrownowazonym rozwoju innowacje zrownowazone w teorii i dzialalnosci innowacyjnej przedsiebiorstw w polsce.jpg

Monografia jest wkładem do realizacji Strategii Europa 2020 UE, w której eksponuje się trwały i zrównoważony rozwój. Osiągnięcie tego celu jest trudne czy wręcz niemożliwe, ale w dążeniu do niego wymagana jest szeroka współpraca przedstawicieli wielu dziedzin, w tym towaroznawstwa. Struktura pracy zawiera 3 rozdziały. Problem badawczy pierwszego ma charakter retrospektywny i prospektywny, gdzie autor prezentuje trajektorię rozwoju towaroznawstwa w różnych epokach i falach rozwoju gospodarczego. Poprzez analizę empiryczną stwierdzono, że towaroznawstwo ma duży twórczy potencjał rozwojowy, aby sprostać potrzebom przyszłości z wykorzystaniem technologii przyszłych generacji ( G5,G6). Jest to ważny nowy wniosek dla przyszłości kierunku rozwoju nauki polskiej, tym bardziej , że treść pracy wspiera dokumentacja ponad 100 pozycji literatury światowej.

Drugi rozdział ma charakter diagnostyczny, w którym zaprezentowano lukę konkurencyjności i innowacyjności Polski w świetle rankingu Polska- UE. Skłoniło to autorów do refleksji nad sposobami zmniejszenia ograniczeń w tym zakresie. Dlatego w dalszej kolejności omówione zostało kształtowanie się teorii zrównoważonego rozwoju i koncepcji zrównoważonej konkurencyjności w świetle literatury światowej oraz wiążące się z nią pojęcie innowacji zrównoważonych. Dla rozpoznania barier w rozwoju tych innowacji wykonano badania ankietowe w grupach reprezentatywnych wśród przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych, sfery nauki, finansów i JTT w Wielkopolsce. 

Rozdział III pt. „Polityka innowacyjna Finlandii i Szwecji. Wnioski dla Polski” jest poświęcony zmianom podejścia do polityki innowacyjności liderów wśród krajów europejskich. Jest to w badanym okresie pozyskanie nowej wiedzy. W świetle badań empirycznych przedstawiono rozpoznane główne słabości Narodowych Strategii Innowacji (NSI) i ich atuty. Omówiono wiele przykładów najlepszych praktyk związanych z instytucjami i instrumentami polityki innowacyjnej w obu krajach. Posłużyło to do przygotowania zmian legislacyjnych i organizacyjnych składających się na Nowy System Innowacyjny w Polsce, omówiony w pkt. 4 tego rozdziału. Praca ma duża wartość poznawczą i aplikacyjną.

ISBN 83-922540-6-6


Anetta Barska (red.), Mariola Michałowska, Janusz Śnihur

Reklama wczoraj i dziś

Anetta Barska, Mariola Michałowska - Reklama wczoraj i dziś

Podręcznik łączy teorię z praktyką, stając się swoistym przewodnikiem po świecie reklamy, w którym zaczynają dominować nowoczesne formy komunikacji z klientem. Lektura pozwala Czytelnikowi zapoznać się z kluczowymi narzędziami promocyjnymi, sposobem opracowania planu mediów, a także dostarcza odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku będą dokonywały się zmiany w świecie mediów. Autorzy wyjaśniają Czytelnikowi różnice pomiędzy tradycyjną reklamą a jej odmianą on-line, dostarczają również odpowiedzi na pytanie jak kształtować wizerunek w sieci oraz tworzyć pozytywne relacje z klientem społecznościowym. Dla tych, którzy chcą praktycznie zweryfikować swoją znajomość tematyki dotyczącej reklamy, zostały przygotowane przez autorów testy oraz zadania do samodzielnej realizacji. Można je znaleźć na stronie wydawnictwa w materiałach dodatkowych.


 

ISBN: 978-83-7930-908-5


Anetta Barska, Joanna Wyrwa

Strategia rozwoju powiatu zielonogórskiego na lata 2014-2022

Samorząd terytorialny jest podmiotem zarządzania strategicznego i prowadzenia skutecznej lokalnej polityki rozwoju, wykorzystując operacyjnie dostępne środki materialne i finansowe, w reakcji na dynamiczne zmiany w otoczeniu. Autorki kreśląc zasady przyszłego funkcjonowania, przyjęły na podstawie dyskusji w zainteresowanych gremiach podstawowe kierunki dalszego rozwoju powiatu, uwzględniając jego potencjał w konfrontacji z obiektywnymi ograniczeniami. Opracowanie powstało w odpowiedzi na potrzebę władz samorządowych powiatu zielonogórskiego, znajdującego się pod presją imperatywu wyjścia poza krąg zadań bieżących i sformułowania nośnych celów strategicznych, polegających na bardziej ofensywnym artykułowaniu aspiracji cywilizacyjnych wspólnoty lokalnej i, w konsekwencji, do budowy zrębów jej zrównoważonego i integralnego rozwoju. Umożliwia ciągłą aktualizację oraz ułatwia monitorowanie jej realizacji, przy pomocy skodyfikowanych wskaźników, będących twórczym uporządkowanym pokłosiem wniosków z przeprowadzonych dyskusji i prac warsztatowych, w tym głosów eksperckich.


 

ISBN: 978-83-784-2174-0


Maciej Dzikuć

Ekonomiczne skutki przystapienia do Unii Gospodarczej i Walutowej

mdzikuc-ekonomiczne-i-spoleczne-czynniki-ograniczenia-niskiej-emisji-w-polsce.jpgJakość powietrza w Polsce znacznie odbiega od standardów przyjętych w Unii Europejskiej. Celem publikacji jest ukazanie wpływu czynników ekonomicznych i społecznych na ograniczenie niskiej emisji w Polsce.

 

 

ISBN: 978-83-808-5485-7


Grażyna Borys

Ekonomia, finanse, bankowość

Grżyna Borys - Ekonomia Finanse Bankowosc.jpgKsiążka jest zbiorem esei poświęconych zagadnieniom zrównoważonego rozwoju gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju systemu bankowego oraz działalności kredytowo-depozytowego banków.
 

ISBN: 978-83-945-3520-9


Piotr Dzikowski

Determinanty aktywności innowacyjnej producentów artykułów spożywczych i napojów w zachodniej Polsce

Piotr Dzikowski -Determinanty aktywności innowacyjnej producentów artykułów spożywczych i napojów w zachodniej PolscePolskie przedsiębiorstwa stoją wobec olbrzymiego wyzwania, jakim jest proces unowocześniania, konsolidacji, a przede wszystkim podnoszenia wydajności tak, aby mogły sprostać zagranicznej konkurencji, gdy zmniejszy się nasza przewaga w dziedzinie kosztów pracy i surowców. Celem publikacji jest zidentyfikowanie i zbadanie czynników, które kształtują aktywność innowacyjną w grupie producentów artykułów spożywczych i napojów w zachodniej Polsce.

 

ISBN: 978-83-808-5579-3


Piotr Dzikowski, Ewa Stawiarska, Krzysztof Bartczak

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

Piotr dzikowski -Innowacyjność polskich przedsiębiorstwWiedza o tym, jaka jest innowacyjność innych krajowych przedsiębiorstw oraz jak poprawiać swoją innowacyjność stanowi niezwykle cenny zasób, bez którego trudno jest tworzyć sprawne i skuteczne rozwiązania produktowe, procesowe, organizacyjne i marketingowe przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności. Generowanie wiedzy na potrzeby rozwoju innowacji to niezwykle skomplikowany i wielowymiarowy proces. Jego podstawą jest aktywna, subiektywna natura wiedzy, zawarta w przekonaniach i oczekiwaniach, które są głęboko zakorzenione w indywidualnych systemach wartości.

 

ISBN: 978-83-779-0473-2


Małgorzata Kokocińska

Polska i Hiszpania na ścieżce konwergencji. Aspekty sektorowe

Małgorzata Kokocińska - Polska i Hiszpania na ścieżce konwergencji. Aspekty sektorowe.Książka zawiera przegląd teorii w zakresie konwergencji gospodarczej oraz ich testowanie na przykładzie autorskiej ścieżki konwergencji, dotyczącej dużych gospodarek europejskich, jak Francja, Polska, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

 

ISBN: 978-83-8085-469-7


Jadwiga Gorączkowska

Ewolucja wsparcia aktywności innowacyjnej w regionalnym systemie przemysłowym - studium województwa wielkopolskiego

Jadwiga Gorączkowska - Ewolucja wsparcia aktywności innowacyjnej w regionalnym systemie przemysłowym - studium województwa wielkopolskiegoRozwiązania wykorzystywane w Polsce w zakresie budowania polityki innowacyjnej w dużej mierze opierają się na kopiowaniu mechanizmów wsparcia wykorzystywanych w krajach rozwiniętych. Niestety brak uwzględnienia w tym procesie uwarunkowań gospodarczych charakterystycznych dla Polski powoduje, że wsparcie innowacyjności cechuje mniejsza skuteczność niż w krajach rozwiniętych. W publikacji przedstawiono jak zmienia się oddziaływanie instytucjonalnych mechanizmów wsparcia innowacyjności (instytucji otoczenia biznesu) na polskie przedsiębiorstwa przemysłowe. Zauważono, że system musi osiągnąć odpowiednią masę krytyczną, aby można było skutecznie pobudzać innowacyjność przy ich wsparciu.

 

ISBN: 978-83-620-6286-7


Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18