Książki 2014-2015

(red.) Zbigniew Binek, Paweł Szudra

Polska w strefie Euro

Zbigniew Binek - Polska w strefie EuroKsiążka składa się z dziewięciu rozdziałów poświęconych strefie euro. Opisana jest globalizacja rynków pieniężnych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz europejski system bankowy. Interpretowane są podstawowe determinanty sukcesu Polski w przystąpieniu do UGiW oraz wyzwania edukacji ekonomicznej z zakresu wspólnego pieniądza dla polskiej młodzieży. Zaprezentowany jest proces wprowadzenia euro na Litwie oraz integracja europejskiego rynku finansowego.
 

ISBN: 9788378421955


Eulalia Skawińska, Izabela Wojewoda i inni

Konkurencyjność przedsiębiorstw w XXI wieku. Czynniki wzrostu

Eulalia Skawińska - Konkurencyjność przedsiębiorstwpgW pracy podjęto wyzwanie badawcze zmniejszenia luki poznawczej w zakresie kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstw w drugiej dekadzie XXI i następnych. Monografia zawierająca 8 rozdziałów ma w przeważającej mierze charakter empiryczny. Autorzy prezentują wyniki najnowszych badań, skupiając się na czynnikach stanowiących źródła przewag konkurencyjnych podmiotów gospodarczych dla wzrostu konkurencyjności i pozycji kraju na rynku światowym. Przede wszystkim był to kapitał intelektualny, likwidacja bariery informacyjnej, zwiększenie funkcjonalności marki, wzrost efektywności transferu wiedzy do gospodarki i korzyści ekonomicznych. Przedstawiono też instrumenty wsparcia z UE i determinanty trwałej konkurencyjności łańcuchów rolno –żywnościowych. Treść pracy jest skierowana do MSP, korporacji, klastrów, jednostek transferu technologii i samorządów oraz sektora publicznego. Jej wartością dodaną do istniejącej wiedzy są propozycje metodyczne, dyskusja z innymi autorami i refleksja makroekonomiczna, mogąca stanowić inspirację dla podejmujących decyzje ekonomiczne w sferze regulacji.
 

ISBN 978-83-208-2215-1


Anetta Barska , Joanna Wyrwa i inni

Regionalne aspekty gospodarki

Anetta Barska, Joanna Wyrwa - Regionalne aspekty gospodarki.jpg

Monografia dostarcza wiedzy w zakresie dróg, sposobów wyrównywania narastających dysproporcji w rozwoju regionalnym Polski i innych państw UE, dla realizacji celu polityki regionalnej. Dlatego głównym motywem pracy Autorów, zawartej w 8 rozdziałach, była próba prezentacji różnych wymiarów rozwoju regionu na trzech poziomach (makro, mezo, mikro) oraz identyfikacja jego mechanizmu, jak również warunków i czynników kształtujących ten proces. Wskazano na rolę innowacji, współpracę w ramach triple- helix, planowanie i wdrażanie strategii JST i zagadnienia z dziedziny finansów. Podjęta problematyka jest bardzo aktualna w obszarze teorii i praktyki. Autorzy uwzględnili bowiem tendencje w gospodarce światowej, specyfikę warunków funkcjonowania struktur rządowych i samorządowych odpowiedzialnych za realizację polityki regionalnej na danym obszarze. Swoimi badaniami udowadniają, że ważnym elementem tej polityki regionalnej musi być ukierunkowanie na: wiedzę, rozwój technologii informacyjnych, współpracę, innowacyjność, konkurencyjność i komunikację ze społeczeństwem. Stanowi to potwierdzenie innych wniosków innych badaczy.

ISBN: 987-83-208-2202-1


M. Cichorzewska, B. Mazur, A. Niewiadomska, E. Sobolewska-Poniedziałek, K. Zimnoch, B. Ziółkowska

Zarządzanie wiekiem: aspekt regionalny, instytucjonalny oraz organizacyjny

Ewa Sobolewska-Poniedziałek - Zarządzanie wiekiem: aspekt regionalny, instytucjonalny oraz organizacyjnyProblemy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa powinny być postrzegane i  rozwiązywane na różnych poziomach życia gospodarczego, gdyż dotyczą zarówno zmian w funkcjonowaniu całych gospodarek narodowych, poszczególnych ich regionów oraz pojedynczych podmiotów gospodarujących, w tym przedsiębiorstw. Dostrzeżenie trendu związanego z systematycznym zwiększaniem się populacji osób w wieku poprodukcyjnym wraz ze zmniejszaniem się liczby osób młodych jest zjawiskiem niepokojącym i wymaga opracowania strategii i systemowych rozwiązań umożliwiających przygotowanie się do nowej sytuacji, odmiennej niż ta, w której funkcjonujemy od lat. Chociaż można również spodziewać się, że wystąpią trudne do przewidzenia zjawiska, jak na przykład napływ ludności z zewnątrz, zmiana kulturowa i mentalna, która doprowadzi do zmiany niekorzystnych trendów ludnościowych, to przy założeniu spadkowej tendencji demograficznej, należy wzmocnić działania związane z wydłużaniem aktywności zawodowej pracowników, ludzi żyjących coraz dłużej, prewencją w zakresie ograniczenia występowania schorzeń i dysfunkcji u osób, które z racji na swój wiek były dotychczas predysponowane do odczuwania niedomagań ze strony swojego organizmu: słabszy wzrok, zmniejszona wydajność fizyczna, problemy ze strony układu ruchowego, obniżenie zdolności w zakresie przyswajania nowej wiedzy.

ISBN: 978-83-7947-183-6


Barbara Jurkowska, Marzena Piotrowska-Trybull

Gminy wojskowe i powojskowe w województwie lubuskim. Konsekwencje i wyzwania w perspektywie rozwoju lokalnego

Barbara Jurkowska - Gminy wojskowe i powojskowe w województwie lubuskim. Konsekwencje i wyzwania w perspektywie rozwoju lokalnego Przeobrażenia we współczesnym świecie nie pozostają bez znaczenia dla struktur organizacyjnych sił zbrojnych. Procesy restrukturyzacyjne w wojsku prowadzą do zmian o charakterze jakościowym, ilościowym i przestrzennym. Od końca ubiegłego stulecia proces restrukturyzacji sił zbrojnych przebiegał równolegle z procesami przekształceń strukturalnych w gospodarce oraz zmian ustrojowych, których konsekwencje były silnie odczuwane na poziomie lokalnym.

ISBN: 978-83-7523-474-9


Joanna Wyrwa (red.)

Innowacje społeczne w teorii i praktyce

Joanna Wyrwa - Innowacje społeczne w teorii i praktyce.jpgCelem monografii było zaprezentowanie istoty innowacji społecznych, procesu kształtowania się koncepcji tych innowacji i współczesnych uwarunkowań ich tworzenia oraz stymulowania rozwoju. Szczególną uwagę zwrócono na kontekst rynku pracy i perspektywę zatrudnienia osób starszych zgodnie z paradygmatem zrównoważonej społecznie gospodarki rynkowej, a także na rolę marketingu społecznego w kontekście innowacji społecznych. Praca ma charakter interdyscyplinarny. Przyjęto założenie, że rozwój regionów powinien następować poprzez wzrost innowacyjności, konkurencyjności i spójności ekonomiczno- społecznej. Wobec tego główna hipoteza brzmi, innowacje społeczne odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Wyniki badań zawarte w strukturze 8 rozdziałów, podzielonych na 2 części: I teoretyczną i II praktyczną pracy, potwierdziły jej prawdziwość. Wartością dodaną książki oprócz metodyki pracy ( modele, instrumenty) jest prezentacja studiów przypadku z praktyki państw europejskich. Praca znajduje zastosowanie w sferze edukacji i odbiorców wśród pracowników administracji rządowej oraz samorządowej.

Publikacja składa się z ośmiu rozdziałów takich jak:

Część I. Perspektywa teoretyczna

  1. Istota współczesnych innowacji — nowe spojrzenie (Joanna Machnik-Słomka)
    1.1. Idea i uwarunkowania innowacji w XXI wieku
    1.2. Nowe koncepcje innowacji
    1.3. Modele otwarte procesów innowacyjnych w koncepcji zarządzania organizacjami

 

  1. Innowacje społeczne w teorii nauk ekonomicznych (Joanna Wyrwa)
    2.1. Pojęcie innowacji społecznych
    2.2. Innowacje społeczne a innowacje technologiczne
    2.3. Innowacje społeczne w strategii „Europa 2020”

 

  1. Proces tworzenia innowacji społecznych (Iwona Lubimow-Burzyńska)
    3.1. Kształtowanie się koncepcji innowacji społecznych
    3.2. Determinanty rozwoju innowacji społecznych
    3.3. Stymulowanie rozwoju innowacji społecznych

 

  1. Innowacje społeczne sprzyjające włączeniu społecznemu — perspektywa rynku pracy(Anna Niewiadomska)
    4.1. Rola innowacji społecznych w ograniczaniu wykluczenia społecznego
    4.2. Innowacje społeczne w obszarze zatrudnienia
    4.3. Mentoring — innowacyjne narzędzie budowy relacji międzypokoleniowej na rynku pracy

 

Część II. Praktyczne aspekty innowacji społecznych

  1. Innowacje społeczne dla ludności 65+ w Polsce (Ewa Sobolewska-Poniedziałek)
    5.1. Starzenie się i starość jako społeczno-ekonomiczny problem i wyzwanie
    5.2. Identyfikacja potrzeb seniorów i sposoby ich zaspokajania
    5.3. Tworzenie postaw przedsiębiorczych dla innowacji społecznych wśród seniorów
    5.4. Seniorzy w społeczeństwie — rola i uwarunkowania

 

  1. Marketingowy wymiar upowszechnienia innowacji społecznych (Anetta Barska)
    6.1. Od marketingu społecznego do marketingu innowacji społecznych
    6.2. Grupy docelowe odbiorców działań marketingowych
    6.3. Narzędzia i instrumenty strategii upowszechniania innowacji społecznych

 

  1. Innowacje społeczne w kontekście inteligentnego rozwoju regionów(Eulalia Skawińska, Romuald I. Zalewski)
    7.1. Znaczenie innowacji społecznych w realizacji inteligentnego rozwoju regionu
    7.2. Kapitał społeczny jako czynnik bazowy przedsiębiorczości społecznej
    7.3. Wpływ innowacji społecznych na kształtowanie przewagi konkurencyjnej regionu
    7.4. Rola NGO i organizacji lokalnych w tworzeniu innowacji społecznych
    7.4.1. Organizacje pozarządowe, ich zadania i rola w tworzeniu innowacji społecznych
    7.4.2. Innowacje społeczne jako wyzwanie dla NGO w Polsce
    7.4.3. Crowdsourcing w poszukiwaniu innowacji społecznych

 

  1. Innowacje społeczne w wymiarze europejskim — studia przypadku
    8.1. Dobre praktyki w Europie Zachodniej (Janusz Śnihur)
    8.2. Dobre praktyki w Europie Środkowej (Renata Manacka)
    8.3. Inicjatywy innowacji społecznych w Polsce (Piotr Bromber)
ISBN: 978-83-208-2196-3

Anetta Barska, Joanna Wyrwa i inni

Towaroznawstwo 2.0 w działaniu na rzecz jakości innowacji

Anetta Barska, Joanna Wyrwa i inni - Towaroznawstwo 2.0 w działaniu na rzecz jakości innowacji

Monografia stanowi głos w dyskusji o roli towaroznawstwa w podnoszeniu jakości życia społeczeństwa. Celem pracy jest upowszechnienie wiedzy o innowacjach, czynnikach ich generowania oraz wdrażania, zgodnie z obowiązującymi normami i oczekiwaniami konsumentów. Monografia zawiera 7 rozdziałów, w których autorzy rozwiązują postawiony w niej cel na różnych przykładach dotyczących: innowacji odwrotnych, produktów innowacyjnych w kosmetyce i higienie, materiałów poliuretanowych do celów medycznych, metod biologii molekularnej w innowacyjnych badaniach, innowacyjnych i nieinwazyjnych metod pomiaru tlenu w opakowaniach, innowacji na rynku opakowań produktów żywnościowych z perspektywy konsumenta. Ten ostatni temat (rozdz. 7) jest szczególnie ważny dla każdego konsumenta w aspekcie pełnionych funkcji przez opakowania, tj. ochrony jakości produktu i bezpieczeństwa konsumenta szeroko rozumianego (wzrostu jakości żywności i użytkowania, ograniczanie marnotrawstwa i strat). Autorki omawiają w tej części dynamiczny rozwój aktywnych i inteligentnych opakowań i określają, poprzez badania empiryczne, konsumencką percepcję roli opakowania oraz jego nowatorstwa w decyzjach nabywczych produktów żywnościowych. W pracy wykorzystano bardzo liczne źródła wtórne, a także własne pierwotne. Pozwoliło to na sformułowanie wniosków odnośnie do czynników sprzyjających rozwojowi tych opakowań w opinii respondentów i badań innych autorów. Treść pracy jest ważna również dla producentów w zakresie prowadzenia proaktywnej polityki informacyjnej i edukacyjnej. Monografia stanowi wartościowe i użyteczne studium problematyki z zakresu towaroznawstwa. Ma charakter uniwersalny i może być wykorzystywana przez badaczy i praktyków.

ISBN: 978-839-22-5405-8


Anetta Barska, Joanna Wyrwa

Strategia rozwoju powiatu zielonogórskiego na lata 2014-2022

Samorząd terytorialny jest podmiotem zarządzania strategicznego i prowadzenia skutecznej lokalnej polityki rozwoju, wykorzystując operacyjnie dostępne środki materialne i finansowe, w reakcji na dynamiczne zmiany w otoczeniu. Autorki kreśląc zasady przyszłego funkcjonowania, przyjęły na podstawie dyskusji w zainteresowanych gremiach podstawowe kierunki dalszego rozwoju powiatu, uwzględniając jego potencjał w konfrontacji z obiektywnymi ograniczeniami. Opracowanie powstało w odpowiedzi na potrzebę władz samorządowych powiatu zielonogórskiego, znajdującego się pod presją imperatywu wyjścia poza krąg zadań bieżących i sformułowania nośnych celów strategicznych, polegających na bardziej ofensywnym artykułowaniu aspiracji cywilizacyjnych wspólnoty lokalnej i, w konsekwencji, do budowy zrębów jej zrównoważonego i integralnego rozwoju. Umożliwia ciągłą aktualizację oraz ułatwia monitorowanie jej realizacji, przy pomocy skodyfikowanych wskaźników, będących twórczym uporządkowanym pokłosiem wniosków z przeprowadzonych dyskusji i prac warsztatowych, w tym głosów eksperckich.

ISBN: 9788378421740


red. nauk. Andrzej Czyżewski i Bogdan Klepacki

Problemy rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej w pierwszej dekadzie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Andrzej Czyżewski i Bogdan Klepacki - Problemy rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej w pierwszej dekadzie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Sprawy rolnictwa i obszarów wiejskich pochłaniają wciąż wiele czasu rządom, parlamentom i dyplomatom zarówno w wysoko rozwiniętych, jak i rozwijających się krajach świata, niejako wbrew tendencjom do malejącego udziału rolnictwa w wytwarzaniu produktu krajowego brutto czy wartości dodanej. Co więcej, zyskują na znaczeniu i aktualności, podobnie jak ekonomia rolna jako specjalność i subdyscyplina na forum ogólnoekonomicznym. Dowodem tego jest m.in. niniejsza publikacja będąca pokłosiem sesji, która odbyła się w trakcie IX Kongresu Ekonomistów Polskich i poświęcona była teoretycznym i praktycznym aspektom rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej. (…)

 

Książka zawiera rozważania na temat najbardziej istotnych zagadnień gospodarczych i społecznych, dotyczących obszarów wiejskich, samego rolnictwa, jak i ogólnie pojętego sektora agrobiznesu. Mają one wymiar teoretyczny i praktyczny. Obejmują swym zakresem trzy skale: globalną, Unii Europejskiej oraz Polski. Prezentują równocześnie stan obecny rolnictwa i gospodarki żywnościowej w pierwszej dekadzie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także dylematy i perspektywy ich rozwoju w kolejnych latach. Ten bogaty i wielowątkowy materiał, będący rodzajem syntezy wieloletnich badań, pozwala też na sformułowanie szeregu pytań, które wytyczają współcześnie toczący się dyskurs w ekonomii rolnej.(…)

Prezentowana książka pozwala spojrzeć na rolnictwo i gospodarkę żywnościową przez pryzmat różnorakich uwarunkowań: makroekonomicznych, mikroekonomicznych i międzynarodowych. Przedstawia dociekania naukowo-badawcze wielu ekonomistów, zajmujących się teorią i praktyką ekonomii rolnej. IX Kongres Ekonomistów Polskich stał się dobrą okazją do ich upowszechnienia. Ocenę na ile to się udało pozostawiamy jednak czytelnikom.

ISBN: 978-83-88700-96-5


Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18