(red.) Zbigniew Binek, Ilona Politowicz
Mechanizmy Funkcjonowania strefy Euro
Książka składa się z dziewięciu rozdziałów poświęconych mechanizmom funkcjonowania strefy euro. Opisana jest koordynacja polityki gospodarczej w tym obszarze oraz konwergencja nominalna i realna w wybranych państwach UGiW. Interpretowana jest zmiana konkurencyjności gospodarki po przystąpieniu do strefy euro oraz proces rozszerzania się tego obszaru. Na doświadczeniach Słowacji zaprezentowana jest minimalizacja kosztów wprowadzenia waluty euro.
ISBN: 9788374814126
Grażyna Borys
Nowe zarządzanie finansami publicznymi w warunkach kryzysu
W książce przedstawiono nowatorskie metody zarządzania finansami publicznymi oraz ich zastosowania w praktyce. Ponieważ stan finansów publicznych zależy od stanu gospodarki jako całości, autorzy pokazali, jak zjawiska gospodarcze wpływają na zmiany w poziomie i strukturze realizowanych dochodów i wydatków publicznych.
ISBN: 978-83-208-1944-1
Arkadiusz Świadek
Regionalne systemy innowacji w Polsce
Oceniana praca jest interesująca i stanowi aktualną pozycję teoretyczno-empiryczną. Powszechnie uznaje się, że innowacje należą do podstawowych źródeł uzyskiwania przewagi konkurencyjnej zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i agregacji regionalnych. Każda terytorialnie zorientowana sieć, aby móc rozwijać się dynamicznie potrzebuje innowacji.
Dorobek autorski pracy wyraża się między innymi w: oryginalnej analizie i opracowaniu ram koncepcyjnych dla rozwoju regionalnych systemów innowacji w Polsce; przeprowadzeniu weryfikacji statystycznej związków przyczynowych określających dynamizm innowacyjny przemysłu w przekrojach regionalnych; interesującym zestawieniu uwarunkowań innowacji w regionalnych systemach przemysłowych i zbudowaniu opisów charakterystyk przyjętych do badania systemów przemysłowych; zidentyfikowaniu obszarów związanych z procesami innowacyjnymi w układach przestrzennych dotyczących wzbudzania procesów innowacyjnych w systemach regionalnych; zaprezentowaniu autorskiej koncepcji horyzontalnych płaszczyzn odniesień – ewolucyjnej, instytucjonalnej, przestrzennej i industrialnej; sprecyzowaniu wniosków, które mogą stanowić przesłankę formułowania polityki regionalnej i proinnowacyjnych strategii rozwoju przemysłu w regionach Polski.
ISBN: 978-83-7641-535-2
Piotr Dzikowski
Przywództwo w organizacjach gospodarczych w warunkach polskich
Analiza źródeł sukcesów i porażek przedsiębiorstw w naturalny sposób prowadzi do osób stojących na ich czele. To oni ponoszą odpowiedzialność za wyniki gospodarcze uzyskiwane w coraz bardziej konkurencyjnym i nieprzewidywalnym otoczeniu gospodarczym, w którym kreatywność, umiejętność dostrzegania wyłaniających się zmian i wyciągania wniosków, a jednocześnie zdolność do przekonywania innych może zagwarantować przetrwanie i rozwój. Dynamiczny rozwój techniki sprawił, że można stworzyć imitację wszystkiego – poza Człowiekiem, a w szczególności takim, który, posiadając predyspozycje przywódcze, potrafi je świadomie kształtować i efektywnie wykorzystywać. Autor przedstawił kompetencje przywódcze liderów prowadzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce w kontekście szybko postępującej globalizacji gospodarki polskiej.
ISBN: 978-83-7641-500-0
Kokocińska M., Jankiewicz J.
Zmiany barier działalności w ocenach małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w kontekście wahań koniunkturalnych – ujęcie sektorowe
ISBN: 978-83-7417-465-7
Kokocińska M., Jankiewicz J.
Consumer Confidence Indexes in New EU Member States
ISSN: 08-66-9503
Eulalia Skawińska, Katarzyna Sobiech-Grabka, Katarzyna A. Nawrot
Makroekonomia. Teoretyczne i praktyczne aspekty gospodarki rynkowej
Podręcznik obejmuje podstawową wiedzę z makroekonomii. Autorzy przedstawili: współczesne nurty myślenia w makroekonomii (m.in. neoklasyczny, postkeynesowski, monetarystyczny); teorię i praktykę gospodarki rynkowej (m.in. system gospodarki rynkowej i jej typy, rola państwa w takiej gospodarce); funkcjonowanie gospodarki rynkowej (m.in. sprawność gospodarki, rozwój i wzrost gospodarczy, rola pieniądza i polityka pieniężna, nierównowaga we współczesnej gospodarce, budżet państwa, restrukturyzacja polskiej gospodarki); makroekonomię gospodarki światowej (m.in. globalizacja, międzynarodowa integracja gospodarcza, międzynarodowe stosunki gospodarcze, makroekonomiczne dysproporcje w rozwoju współczesnej gospodarki światowej).
Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów wyższych uczelni technicznych na różnych poziomach i typach kształcenia, ale także dla studentów uczelni ekonomicznych i rolniczych.
ISBN: 978-83-208-1899-4
Skawińska Eulalia , Sobiech Katarzyna
Wstęp do makroekonomii
Makroekonomia jest nauką wymagającą szczególnej staranności podczas zgłębiania wiedzy. Można ją porównać do turystyki ekstremalnej, do której należy się solidnie przygotować na specjalnych kursach i treningach. Takim obszarem (formą) przygotowania dla studenta jest wcześniejszy kurs mikroekonomii. Ale turystyka wymaga także przewodnika. Rolę takiego przewodnika po makroekonomicznych zjawiskach i problemach ma spełniać według założeń Autorek, opracowany „Wstęp do makroekonomii”. Jest adresowana w pierwszej kolejności do studentów uczelni technicznych, ale także może być interesujący dla wykładowców i studentów innych uczelni oraz dla szerszego grona czytelników.
Struktura pracy obejmuje 13 rozdziałów, od wprowadzenia w kuluary makroekonomii (rozdział I i II) poprzez funkcjonowanie gospodarki rynkowej (rozdział III-XI) do jej związku z gospodarką światową (rozdział XII-XIII). Po każdym z nich występują pytania do krótkiej powtórki (czasami również zadania) oraz zalecana literatura. Natomiast literatura źródłowa przywołana w treści książki znajduje odzwierciedlenie w bibliografii.
W pracy zastosowano wyróżnienia oraz ramki, w których umieszczono definicje lub interesującą informację uzupełniającą prowadzony wywód teoretyczny. Autorki są przekonane o przydatności tej pracy w procesie uczenia się i utrwalania wiedzy przez młodzież, w celu jej wykorzystania dla oceny zjawisk makroekonomicznych i w pracy zawodowej.
ISBN: 978-83-714-3889-9
Andrzej Czyżewski, Agnieszka Poczta-Wajda
Polityka rolna w warunkach globalizacji. Doświadczenia GATT/WTO
Zaprezentowane w książce rozważania na temat procesów globalizacji, ewolucji polityki rolnej krajów rozwiniętych, implementacji Porozumienia w Sprawie Rolnictwa Rundy Urugwajskiej oraz przyszłości polityki rolnej w UE pozwolą wskazać, że pomimo spadku udziału rolnictwa w tworzeniu PKB krajów wysokorozwiniętych, poziom wsparcia sektora rolnego i jego znaczenie społeczno-polityczne nie uległy zmniejszeniu. Liberalizacja polityki rolnej w ramach postanowień Rundy Urugwajskiej wprawdzie zmieniła formę i instrumenty interwencjonizmu w sektorze rolno-żywnościowym, nie zmieniła jednak w istotnym stopniu poziomu wsparcia finansowego. Oznacza to, że rozwój sektora rolno-żywnościowego w krajach wysokorozwiniętych warunkowany jest nadal interwencją państwową, pomimo że na forum międzynarodowym deklarują one chęć liberalizacji handlu rolnego i redukcji finansowego wsparcia rolnictwa.
Książka jest rezultatem badań prowadzonych w ramach grantu badawczego własnego pt. „Polityka rolna w warunkach globalizacji. Doświadczenia krajów wysokorozwiniętych w wyniku Porozumienia w Sprawie Rolnictwa GATT/WTO”. Zaprezentowane przez Autorów, prof. dr hab. Andrzeja Czyżewskiego i dr Agnieszkę Poczta-Wajdę, rozważania stanowią zwieńczenie wieloletniej pracy badawczej nad problemami polityki rolnej w krajach rozwiniętych, szczególnie w krajach członkowskich UE, i jej ewolucją, a także nad uwarunkowaniami rozwoju sektora rolnego w warunkach globalizującej się gospodarki światowej.
Książka stanowi pomoc i źródło wiedzy dla osób zainteresowanych tą problematyką, w szczególności praktyków życia gospodarczego, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz studentów kierunków ekonomicznych i rolniczych.
ISBN: 978-83-208-1927-4