W Katedrze Ekonomii i Badań Rynku realizowane są badania naukowe oraz prowadzone zajęcia dydaktyczne wpisujące się we współczesne nurty teorii makroekonomii oraz teoretyczne i praktyczne aspekty gospodarki rynkowej zgodnie z posiadanymi kompetencjami pracowników.
Skład obecnego zespołu badawczo-dydaktycznego Katedry Makroekonomii i Finansów jest następujący:
- dr hab. Anetta Barska, prof. UZ –pracownik badawczo-dydaktyczny – kierownik,
- prof. dr hab. Eulalia Skawińska pracownik badawczo-dydaktyczny,
- dr Anna Niewiadomska, adiunkt – pracownik dydaktyczny,
- dr Joanna Wyrwa, adiunkt – pracownik badawczo-dydaktyczny,
- mgr Piotr Bromber, asystent – pracownik dydaktyczny.
Prowadzone przez pracowników Katedry badania naukowe o charakterze podstawowym i stosowanym, mają charakter interdyscyplinarny i są związane z indywidualną ścieżką rozwoju członków zespołu. Obejmują one następujące kierunki:
- Makroekonomia gospodarki światowej: globalizacja, międzynarodowa integracja, makroekonomiczne dysproporcje rozwojowe, międzynarodowe stosunki gospodarcze.
- Funkcjonowanie współczesnej gospodarki rynkowej: regionalne zróżnicowanie gospodarki, rynek pracy, stopa aktywności i bezrobocia, instytucje sektora finansowego, tj. finanse publiczne i budżety lokalne, rola państwa w gospodarce rynkowej, konkurencyjność i polityka konkurencji oraz polityka społeczna.
- Czynniki zrównoważonego wzrostu i rozwoju (znaczenie czynników niematerialnych, kapitału intelektualnego w tym, kapitał ludzkiego i kapitału społecznego, innowacje zrównoważone).
- Zachowanie konsumenta w okresie pandemii Covid-19 i kryzysu post pandemicznego na (na rynku i w okrężnym obiegu gospodarowania żywnością, analiza marnotrawstwa i strat).
- Badania rynku i bezpieczeństwo żywnościowe.
- Finansowanie systemów publicznej ochrony zdrowia.
Wyniki badań oraz rezultaty prac naukowych pracowników Katedry znajdują odzwierciedlenie w licznych publikacjach krajowych i zagranicznych.
Perspektywa Katedry:
- Dalszy rozwój jakościowo-ilościowy kadry,
- Intensywna współpraca z podmiotami w ramach triple helix,
- Weryfikacja hipotez naukowych w badaniach o szerszym zakresie przestrzennym, poprzez ich umiędzynarodowienie.